Lasalle okulunun nitelikleri nelerdir ?

 • Her öğrenciye ayrı bir şahsiyet olarak saygı göstermek
  Bir Lasalle okulunun ilk karakteristiği her öğrenciye ayrı bir kişi olarak duyulan saygıdır. Frère'ler kendilerine bu sebeple bir frère ismi seçerler. Bu ismi seçerek birliğin önemini vurgulamak ve öğrencileriyle ağabey-kardeş ilişkisi kurmak istediklerini gösterirler.

 • Topluluk ruhu
  Topluluk ruhu Lasalle okulunu sarmalıdır. Okulda görevli herkes - yönetici, öğretmen, personel, frère - okul topluluğunu oluşturan elemanlardır. Okulumuz gençlere kendi kültürlerini keşfetmede yardımcı olmalı ve aynı zamanda diğer kültürlerin zenginliklerinin de farkında olmalarını sağlamalıdır.

 • Kalite
  Gerçek bir Lasalle okulu kaliteyi temsil eder. Öğrencilerinin yapısı ve yaşı ne olursa olsun okul kalitesi ile kendini belli etmelidir. Kültür, değerler ve inanç gençlerimizde "doğru"ya olan iştahı kabartmalıdır.

 • Fakirlerle dayanışma
  Dayanışma Enstitünün temel boyutlarından biridir, dolayısıyla bizim Lasallien misyonlarımızdandır. Fakirlerle dayanışma Lasalle okulunun tesadüfi veya ikinci derecedeki bir boyutu değildir

 • Gayretli eğitimciler
  Lasalle okulu grup halinde yaratıcı ve yapıcı bir biçimde grup düzeninde çalışan uzman ve özverili eğitimcileri biraraya getirir.

 • Saint Jean-Baptiste de La Salle'in fikirleri etrafındaki organizasyon
  Özetle, organizasyonumuz gençlerin veya büyüklerin ama özellikle fakirlerin eğitimi yoluyla kardeşlik yaratmaya çalışan kadın ve erkeklerden oluşmuş uluslararası bir topluluktur

 • Lasalle okulunun evrensel misyonu : Ağırlamak, Anlamak, Eşlik etmek, Eğitmek, Geliştirmek
  Frère'leri ve laikleri gençlik sevgisiyle aynı çatı altında toplayan vakfın ilerlemekten başka çıkış yolu yoktur. Frère'ler, kendilerini gençlerin ve fakirlerin eğitimine devam ettiren maceranın garantörleri, öncüleri ve hizmetkârları olma arzusundadırlar.

Tüm dünyada 

1800 eğitim kurumu - okul veya eğitim merkezi
11 bölgede gruplanmış 82 ülke
100'ü 3. dünyanın hizmetinde, 1245'i fransız, 7225 frère 
60000 laik eğitimci
785127 öğrenci

Türkiye'de

Saint-Joseph İstanbul, Saint-Joseph İzmir ve Saint-Michel olmak üzere 3 okul
142 eğitimci
1815 öğrenci

Fransa'da

180 eğitim kurumu
110.000 öğrenci
163 frère topluluğu

 

Kaynakça

 1. La Salle Liens International, Aralık 96

 2. Revue De La Salle, District de France

İzmir Özel Saint-Joseph Fransız Lisesi
Yzb. Şerafettin Bey Sokak 35220
Alsancak / Konak / İzmir

Menü